Awards Programs

Think Global, Act Local. Preeminent national awards programs recognising Australian achievements in areas of the environment, social justice and media excellence.

The finalists for the 2015 World Environment Day Awards have been announced. Winners will be announced at the Awards Presentation Dinner to be held on Friday 5 June at the Park Hyatt Hotel, Melbourne. This special event will be hosted by Rob Gell, Environmental Entrepreneur and Chairman of UNESCO Western Port Biosphere.

 

To view the media release announcing the 2015 finalists click here.

 

2015 Finalists:

Clean Energy Awards (sponsored by the Department of Economic Development, Jobs, Transport and Resources)

  • FINALIST: Southern Cross Resorts, Strata Scheme Solar PV System (NSW)
  • FINALIST: Toyota Motor Corporation Australia, 500kW Solar Plant (VIC)
  • FINALIST: Australian Renewable Energy Agency (ACT)
  • FINALIST: Acciona Energy, Australian Renewable Energy Developments (VIC)

 

NSW Office of Environment and Heritage Sustainability Leadership Awards 

- Small and Medium Organisations

  • FINALIST: Southern Cross Resorts, Green Futures Program (NSW)
  • FINALIST: Yarra Valley Estate (VIC)
  • FINALIST: TerraCycle Australia, TerraCycle Brigade Recycling Programs (NSW)

- Large Organisations

  • FINALIST: Lend Lease, Leadership in Sustainability Practices (NSW)
  • FINALIST: Australian Ethical, Australian Ethical Superannuation (NSW)
  • FINALIST: David Jones Pty Limited (NSW)

 

Swinburne University of Technology Excellence in Sustainable Design Award 

  • FINALIST: Goulburn Murray Water, Hattah Lakes Restoration Project (VIC)
  • FINALIST: Royal Botanic Garden & Domain Trust, The Australian PlanBank (NSW)

 

Hanson's Green Building Award

  • FINALIST: Baha’i Centre of Learning For Tasmania, Educational and Training Facility (TAS)
  • FINALIST: BVN Architecture and Durbach Block Jaggers, UTS Building 7, Faculty of Science and Graduate School of Health (NSW)
  • FINALIST: John Wardle Architects + NADAA In Collaboration, Melbourne School of Design, University of Melbourne (VIC)
  • FINALIST: University of Tasmania, IMAS Building: More than just a building (TAS)
  • FINALIST: Wollongong City Council, A Green Star is Rising: Wollongong City Council's Ten Year Journey to Achieving Australia's first 5 Star Green Star Performance Rating (NSW)

 

Habitat Restoration Fund Biodiversity Award 

  • FINALIST: Phillip Island Nature Parks, Saving Summerland – A Peninsula for the Penguins (VIC)
  • FINALIST: Bonorong Wildlife Sanctuary, Bonorong Wildlife Rescue Program (TAS)
  • FINALIST: Tiwi Land Ranger Program, Tropical Fire Ant Eradication Project (NT)
  • FINALIST: Goongerah Environmental Centre, GECO- Citizen Science Program (VIC)
  • FINALIST: Wombat Forestcare Inc, Wombat Forest Projects (VIC)

 

Business Awards

Best Specific Environmental Initiative

  • FINALIST: Teys Australia, Major Multi Site Renewable Energy Development and Waste Water Upgrade (QLD)
  • FINALIST: Western Rock Lobster Council, Western Australian Rock Lobster Fishery: 15 Years of Sustainability (WA)
  • FINALIST: Unitywater, Maleny Sewage Treatment Plant and Wetlands (QLD)
  • FINALIST: South East Water, Peninsula ECO Project (VIC)
  • FINALIST: Goulburn Murray Water, Hattah Lakes Restoration Project (VIC)

 

Excellence in Overall Environmental Management

  • FINALIST: Orora Limited, Orora’s Sustainability Framework (VIC)
  • FINALIST: Australian Ethical, Australian Ethical Superannuation (NSW)
  • FINALIST: Ferrero Australia Pty Ltd (NSW)
  • FINALIST: Centennial Park Cemetery Authority (SA)

 

Environmental School Award

  • FINALIST: Bentleigh West Primary School, Global Water Co-operation (VIC)
  • FINALIST: Coolbinia Primary School, 360 Tonnes of Impact: Thinking Globally and Acting Locally (WA)
  • FINALIST: Bulimba State School, Young Minds Grow In This Garden (QLD)

 

Excellence in Sustainable Water Management Award

  • FINALIST: MACRO - The Centre for Macroalgal Resources & Biotechnology at James Cook University, Cleaning Urban, Industrial and Agricultural Water with Macroalgae (QLD)
  • FINALIST: Randwick City Council, Stormwater as a resource in Randwick (NSW)
  • FINALIST: Goulburn Murray Water, Hattah Lakes Restoration Project (VIC)
  • FINALIST: Clearwater, Clearwater Program (VIC)

 

Individual Award

  • FINALIST: Dr Aila Keto AO, Conservation of Australian native forests and their biodiversity (QLD)
  • FINALIST: Kelly Howlett, Care for Hedland Environmental Association (WA)
  • FINALIST: Col McKenzie, Targeted Control of Crown of Thorns Starfish (QLD)
  • FINALIST: Malin Frick, Environmental Educator and Conservationist (NSW)

 

Local Government Award

Best Specific Environmental Initiative

  • FINALIST: Banyule City Council, Community Stormwater Harvesting Project (VIC)
  • FINALIST: City of Campbelltown, Community Owned Solar (SA)
  • FINALIST: Randwick City Council, Food Waste into Food Resources (NSW)
  • FINALIST: Kangaroo Island Council, Visible Solar Project (SA)
  • FINALIST: Tweed Shire Council, Tweed Byron Koala Connections (NSW)

 

Media Award for Environmental Reporting

  • FINALIST: Network Ten, Totally Wild (QLD)
  • FINALIST: Donna Page, Matthew Kelly, Damon Cronshaw and Helen Gregory of Newcastle Herald, Toxic Truth (NSW)
  • FINALIST: Marian Wilkinson, Alis Russell, Mario Christodoulou – ABC TV 4 Corners, The Battle for the Reef (NSW)
  • FINALIST: Matthew Kelly – Newcastle Herald, Great Cover Up campaign (NSW)
  • FINALIST: Jane Bardon and Franco Pistillo, ABC 7.30 NT, Achieving action: Indigenous clans take on miner Glencore (NT)

 

Sustainability Education Award 

  • FINALIST: KESAB Environmental Solutions, KESAB Sustainability Education 45 Years (SA)
  • FINALIST: South Australian Murray-Darling Basin Natural Resources Management Board, River Murray Youth Council and Young Environmental Leaders Program (SA)
  • FINALIST: Cool Australia, Learn for Life (VIC)
  • FINALIST: Australian Research Institute for Environment and Sustainability - Macquarie University, Habitat Stepping Stones (NSW)

 

Community Award

  • FINALIST: Friends of the Brush-tailed Rock-Wallaby Inc (NSW)
  • FINALIST: Yarra Riverkeeper Assocation (VIC)
  • FINALIST: Care for Hedland Environmental Association Inc (WA)

 

2014 Winners and Finalists:

Check out our video about the 2014 winners and view the media release announcing their success.

 

Previous winners and finalists
 

For a full list of winners and finalists from 2000 to 2014 click here (PDF Document).


For more information about winners and finalists, please contact UNAA Victoria on 03 9670 7878 or via email.